بررسی گیاهان آویشن باغی، زیره سبز و ختمی دارویی و مشخصات و نیازهای اکولوژیکی و پرورش آنها

مطالب دیگر:
🔑کل شکل های کتاب زیست سوم دبیرستان با توضیحات کامل و ذکر نکات ترکیبی و مهم و کنکوری آنها🔑اطلاعات و نکات کامل و بسیار مهم کنکوری گرداوری شده از تمامی بیماری های موجود در کتابهای درسی سه سال زیست شناسی و تفکیک آنها بر اساس اینکه بر کدام قسمت بدن اثر دارند🔑ویژه پپکیج کامل جهت امتحانات چهارم نهایی(تجربی)🔑کانسپت و ایده در معماری🔑بازی فضای وهم آور🔑سوپرایز ویژه : کتاب راهکار های هکر ویرایش دوم🔑نقش معلم در رونق بخشی به مساجد و نماز 🔑پروژه کامل (اصول قانون اساسی )🔑خودآموز مثلثات برای دانش آموزان رشته ریاضی و تجربی شامل درسنامه قوی بهمراه تست های کنکورهای سال های اخیر و پاسخ تشریحی آنها🔑قدم به قدم تا صد زدن انگلیسی کنکور با کامل ترین و جامع ترین جزوه ی کنکوری درس زبان انگلیسی🔑عربی کنکور از سیر تا پیاز از پایه تا کنکور عمومی تمام رشته ها🔑فوق ویژه : پکیج کامل دسترسی به اینستاگرام فرد مورد نظر🔑دانلود پاورپوینت مبانی جامعه شناسی؛ بروس کوئن🔑دانلود پاورپوینت کاربرد رباتها در بخش ساخت و توليد🔑دانلود پاورپوینت کارآفرینی و تکنولوژی🔑دانلود پاورپوینت نوآوری در تکنولوژی🔑دانلود پاورپوینت مديريت استراتژيک‌ تكنولوژي در يك بنگاه اقتصادي🔑نمونه تولید محتوای الکترونیک فرهنگیان🔑کل فرمول های فیزیک اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی و توضیحات و نکات کنکوری مربوط به آنها ویژه ی هر دو رشته ی تجربی و ریاضی 🔑دانلود پاورپوینت تکنولوژی و توسعه
فرمت فایل: word تعداد صفحات: 32 مقدمه آویشن باغی یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی و ادویه ای است .« تیموس» کلمه ای است یونانی و به معنای شجاع می باشد. این گیاه را نماد شجاعت می دانسته اند. به طوری که در تاریخ آمده است ، زنان یوتان باستان ابررسی گیاهان آویشن باغی, زیره سبز و ختمی دارویی و مشخصات و نیازهای اکولوژیکی و پرورش آنها|اِس اِی|san
با ما همراه باشید با موضوع بررسی گیاهان آویشن باغی، زیره سبز و ختمی دارویی و مشخصات و نیازهای اکولوژیکی و پرورش آنها

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 32

مقدمه

آویشن باغی یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی و ادویه ای است .« تیموس» کلمه ای است یونانی و به معنای شجاع می باشد. این گیاه را نماد شجاعت می دانسته اند. به طوری که در تاریخ آمده است ، زنان یوتان باستان این گیاه را به لباس شوهرانشان که عازم جنگ بودند می دوختند. آنها معتقد بودند که آویشن سبب شجاعت و در نتیجه پیروزی آنها در جنگ می شود. آویشن باغی از قرن شانزدهم رسماً به عنوان یک گیاه دارویی معرفی شد. در تمام فارماکوپه های معتبر از پیکر رویشی آویشن به عنوان داور یاد شده و خواص درمانی آن مورد تأکید قرار گرفته است.

اسانس آویشن باغی خاصیت ضد باکتریایی و ضدقارچی دارد. از این اسانس در صنایع داروسازی، صنایع غذایی ، کنسروسازی و صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می شود.

مواد مؤثر آویشن باغی خلط آور است و از آن برای معالجه سرفه استفاده می شود. از عصاره الکلی و تنتور تهیه شده از پیکر رویشی آویشن باغی برای معالجه سرفه و گلودرد استفاده می شود. در حال حاضر صنایع داروسازی تعدادی از کشورهای غربی از مواد مؤثر این گیاه داروهای متعددی ساخته و به بازار دارویی عرضه می کنند.

مهمترین این داروها عبارتند از : کنپ ، برونشیکوم ، تیمیان کوراینا ، اسپکتون و ...

آویشن باغی همه ساله در سطوح وسیعی در کشورهای اسپانیا ، آلمان ، فرانسه ، پرتغال، آمریکا ، چک ، اسلواک ، مجارستان و شمال آفریقا کشت می شود.

مشخصات گیاه

آویشن گیاهی خشبی و چند ساله است. منشأ آن نواحی مدیترانه گزارش شده و در جنوب اروپا در سطوح وسیعی می روید. این گیاه در نواحی نیمه خشک زلاندنو مناطق وسیعی را به وجود می آورد. جنس «تیموس» شامل گونه های متعددی است که از نظر تیپ شیمیایی (کمیت و کیفیت مواد مؤثره) بسیار متفاوتند.

ریشه مستقیم ، کم و بیش چوبی و انشعاب های فراوانی دارد. ساقه مستقیم و چهار گوش و ارتفاع آن متفاوت است و به شرایط اقلیمی محل رویش بستگی دارد و بین 20 تا 50 سانتی متر می باشد. پای ساقه چوبی است ، در حالی که قسمت های فوقانی آن سبز رنگ است و انشعاب های فراوانی دارد. با گذشت سن گیاه ، بر تعداد انشعاب های ساقه اضافه می شود و گیاه بسیار انبوه و پر پشت به نظر می رسد.

برگ ها کوچک ، متقابل و کم و بیش نیزه ای شکل و بدون نوک و بدون دمبرگ هستند.

برگ ها پوشیده از کرک های خاکستری رنگ و حاوی اسانس است. گل ها کوچک ، نر ماده و به رنگ های سفید ، صوری یا ارغوانی مشاهده می شوند. گل ها به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه هایی که از بغل برگ ها خارج می شوند، روی چرخه هایی مجتمع پدیدار می شوند. کاسه گل دارای دو لبه کاملاً مشخص است. لبه بالایی دارای سه دندانه کوتاه و نسبتاً پهن و لبه پایینی از دو دندانه بلند و باریک کاملاً مشخص تشکیل شده است. کاسه گل پوشیده از کرک های غده ای حاوی اسانس است ، گلها از سال دوم رویش اواسط اردیبهشت ظاهر می شوند.

میوه فندقه به رنگ قهوه ای تیره و طول آن یک میلی متر است . داخل میوه چهار بذر به رنگ قهوه ای تیره وجود دارد. بذر آویشن بسیار ریز است . وزن هزار دانه 25/0 تا 28/0 گرم است.

پیکر رویشی آویشن از بوی مطبوعی برخوردار است که ناشی از وجود اسانس می باشد. اسانس در کرک های غده ای ساخته و ذخیره می شود. اندام های هوایی این گیاه ( غیر از ساقه های چوبی) حاوی اسانس هستند. مقدار اسانس در شرایط اقلیمی مختلف متفاوت و بین 1 تا 5/2 درصد است. در پیکر رویشی آویشن غیر از اسانس ترکیباتی مانند تانن (8 تا 10 درصد) ، فلاو نوئید ، ساپونین و مواد تلخ وجود دارد.

اسانس آویشن مایعی زرد رنگ ، سبکتر از آب ، معطر ، قوی و تندمزه است. تاکنون 38 ترکیب در اسانس این گیاه شناسایی شده است. مهمترین ترکیبات اسانس آویشن باغی یک ترکیب فنلی به نام « تیمول» است، مقدار این ماده به شدت به شرای اقلیمی محل رویش و نوع گیاه بستگی داشته و بین 20 تا 55 درصد است. از ترکیبات دیگر اسانس می توان از « کررواکرول» ، « پاراسیمول» ، « لینالول» ، «سینئول » و ... نام برد.

بذرها دو الی سه سال از قوه رویشی مناسبی برخوردارند. در شرایط اقلیمی مناسب 14 تا 20 روز پس از کاشت سبز می شوند. رشد اولیه این گیاه بسیار کند و بطئی است آویشن باغی در اوایل رویش به سایه بسیار حساس است و به تابش نور کافی نیاز دارد . با گذشت سن ( گیاهان چند ساله ) اوایل بهار ( فروردین) رویش گیاهان آغاز می شود و از اواسط اردیبهشت اولین گلها ظاهر می شوند و گلدهی تا اواخر خرداد همچنان ادامه می یابد. چنانچه گیاهان در تابستان برداشت شوند ،تحت شرایط اقلیمی مناسب با تشکیل ساقه های گل دهنده مجدداً به گل می روند.